• Galeria

    linosa-5 truskawki-festival-2 sadzonki-truskawek-18 sadzonki-truskawek-09
  1. Twoja wiadomość

Archiwum miesiąca Wrzesień 2009

Kwalifikowany materiał siewny

Gorący okres w produkcji nasiennej. Firmy przygotowują kwalifikowany materiał siewny pszenicy ozimej, pszenżyta i jęczmienia oraz nasiona kukurydzy. Zapotrzebowanie rośnie to efekt dopłat do materiału siewnego.

Działanie delegowane

Agencja Rynku Rolnego rozpoczęła od 28 września 2009 r. przyjmowanie wniosków o przyznanie pomocy na „Działania informacyjne i promocyjne” finansowanej z PROW na lata 2007-2013.

Agroshow

Ponad 600 wystawców prezentuje najnowocześniejszy sprzęt rolniczy na rozpoczętej dziś w podpoznańskich Bed-narach wystawie Agro Show. Organizator – Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych szacuje, że w tym roku ekspozycję odwiedzi ponad 100 tysięcy osób.

Uprawa roślin genetycznie modyfikowanych

Uprawa roślin genetycznie modyfikowanych od lat budzi wiele kontrowersji. Za ich ograniczeniem jest Polska. Niemcy i Francuzi, całkowicie zakazali takich upraw. Tymczasem Rumuńscy rolnicy chcą nie tylko zatwierdzenia nowych odmian kukurydzy GMO, ale domagają się też możliwości uprawiania transgenicznej soi.

Dofinansowanie do uprawy tytoniu

Tej pomocy nie można było uniknąć. Tak ministerstwo rolnictwo tłumaczy się z rekordowo wysokich dotacji dla plantatorów tytoniu, które będą obowiązywały od przyszłego roku.

Reformowanie mleka

Polska poparła francusko – niemieckie propozycje w sprawie reformy unijnego rynku mleka. Coraz więcej państw Wspólnoty sprzeciwia się jego uwolnieniu po 2015 roku i domaga się nowych regulacji.

Powszechny Spis Rolny 2010

W okresie od 14 września do 23 października 2009 r. Główny Urząd Statystyczny przeprowadzi spis próbny do Powszechnego Spisu Rolnego 2010 (PSR 2010).

Protesty producentów mleka

Wylewanie mleka na polach, rozdawanie go za darmo w sklepach oraz blokady autostrad. Jak zapowiedzieli tak zrobili. W całej Europie trwają protesty producentów mleka.

Zboże – ceny

W tym tygodniu zapowiada się większy ruch na rynku zbóż. Wkrótce w portach rozpocznie się skup pszenżyta. Cena maksymalna ma wynieść około 330 złotych. Zapowiadany jest też skup owsa na eksport nawet po 260 złotych, ale w tym przypadku, niezbędnym warunkiem są bardzo wysokie parametry-informuje Renata Barczyk z biura maklerskiego Start w Szczecinie.

Zabraknie pieniędzy na modernizację

Limit środków zwiększono prawie o połowę, ale i tak niektórzy odejdą z kwitkiem. W trzech województwach zabraknie pieniędzy na modernizację gospodarstw rolnych. Najwięcej powodów do obaw, mają rolnicy z zachodniopomorskiego, lubuskiego i Wielkopolski. Ci którym nie dopisało szczęście w losowaniu mogą nie dostać dotacji. W takiej sytuacji są państwo Lerczak z Granowa.

Page 1 of 212